Visszhangok a Provocentről

  1. december 31-én sikeresen lezárult a ProVocEnt – A vállalkozás népszerűsítése a szakképzésben c. projekt, melyet 2017. szeptember 1-től a Szövetség a Közös Célokért társulás a budapesti székhelyű Interregio Fórum Egyesülettel közösen, együttműködő partnerként a Szlovákia és Magyarország közötti határon átnyúló együttműködési program keretében valósítottak meg.

A projekt alapja egy pedagógiai innováción és egy határon átnyúló együttműködésen alapuló tananyag és applikáció kifejlesztése volt, amelyet táblagépekre feltelepítve 3 magyarországi és 3 szlovákiai mentor segítségével 3-3 csoportban teszteltünk, csoportonként 8-12 fővel. Az így elkészült kétnyelvű anyag számos diáknak segítségére szolgál a vállalkozói szemléletmód kialakításában Magyarországon és Szlovákiában egyaránt, miközben hozzájárul a határmenti régióban élő fiatalok közötti kapcsolatok kialakulásához, hosszabb átvon pedig a helyi vállalkozások közötti együttműködés élénküléséhez is.

Mivel fontosak nekünk a projektbe bekapcsolt tanárok, őket kérdeztük, milyenek a tapasztalataik a tananyaggal kapcsolatban, mit láttak jónak, esetleg mi okozott nehézségeket számukra. Válaszaikat ebben a cikkben, összefoglalva közöljük.

A feladatról

A tanulók elmondása és a tapasztalatok szerint a diákok – csapatban – szinte kizárólag az iskolában dolgoztak, a tananyagot az iskolában is használták, de otthon is megnézték, foglalkoztak vele. A projekttermékeket a diákok az elejétől fogva szívesen, lendületesen csinálták, csak az utolsó két modulnál érezték azt, hogy rövid az idő a feladatok megoldására. Nagyon jól együtt tudtak dolgozni a diákok, és ez meg is mutatkozott.

A tananyagról

A tananyag jelenlegi formájában 5 modulra tagozódik, és mind az 5 modul külön projekt-termék létrehozásával zárul. Ha tanórai használatra szánjuk, akkor mindenképpen jobb a kisebb blokk, több kis projekttermékkel Általában igaz, hogy rövidebb anyagrészt könnyebben oldanak meg. A tableten való tananyag érdekes, figyelemfelkeltő volt, a projektfeladatok a 3. modulnál már nehezebbek voltak, illetve az idő volt kevés az elkészítésre. A csapatépítő tréningek Dunaszerdahelyen és Győrben is nagy sikert arattak.

A mentori munkáról

A diákok a projekttermékek elkészítésében igényelték a legtöbb segítséget- feladat értelmezése, kivitelezés formailag, szakmailag, mi legyen benne, ötletek megtámogatása. A teszteket a tananyaghoz egyénileg oldották meg. Úgy tapasztaltuk, hogy nagyon jó motivációs eszközök álltak a rendelkezésünkre, így nem volt gond, hogy „rávegyük” a gyerekeket a munkára.

Összességében elmondható, hogy a tananyag nagyon jó, jól felépített, leginkább kezdő, pénzügyi ismerettel még nem rendelkező diákok számára alkalmas (főleg az első két modul). Aki már ezeken a modulokon túljutott, egy keményebb munka vár rá, ugyanis a piackutatás már mélyebb ismereteket kíván. Fontos a fokozatosság, ami ennél a tananyagnál abszolút érzékelhető.